Модель №1 в СРСР

Сьогодні стати моделлю мріє чи не кожна друга дівчина. У радянські ж часи професія манекенниці не те що не була престижною, але вважалася майже непристойної і при цьому дуже скромно оплачувалася. Демонстратори одягу отримували за ставкою максимум 76 рублів – як робочі п’ятого розряду. При цьому найвідоміших красунь знали і цінували на Заході, але на батьківщині робота в “модельному” бізнесі (хоча тоді такого поняття не було) нерідко створювала їм проблеми. Сьогодні ми розповімо про долю найяскравішої манекенниці Радянського Союзу.

“Найкрасивіше зброя Кремля” – так написав про Регіну Збарську, радянську модель №1, французький журнал “Парі матч”; ще на Заході її називали “радянською Софі Лорен”. Втім, поняття “моделі” в світі радянської моди тоді не існувало, тільки “манекенниці”, що не сильно відрізнялося від “манекена”.
Регіна Збарска – одна з найвідоміших і в той же час загадкових радянських манекенниць. У її біографії – безліч прогалин, починаючи з місця і обставин народження і закінчуючи смертю. Достовірно відомо, що 17-річна Регіна приїхала підкорювати Москву, вступивши на економічний факультет ВДІКу. Дівчина, що тягнулася до красивого життя, цілком імовірно, придумала собі біографію, більш відповідну образу і моменту, ніж пересічне “мама бухгалтер, тато офіцер; родом з Вологди”. Легенда свідчила, що Регіна – дочка циркових гімнастів, які розбилися на манежі, що яскравою зовнішністю її обдарував тато-італієць. Ця версія була куди романтичніше реальної.

У Москві Регіна, висловлюючись сучасною мовою, активно “тусувалася” – ходила по приватним вечіркам, навіть не будучи запрошеною, обзаводилася зв’язками. Так вона познайомилася з відомим художником-графіком Левом Збарським. Син відомого вченого, що бальзамував Леніна, модний, стильний, забезпечений, гострий на язик – він був типовим представником “золотої молоді” того часу. Вони з Регіною швидко знайшли спільну мову, і вона стала для нього “музою” та дружиною.

У Будинок моделей на Кузнецькому мосту Регіну привела художник Віра Аралова, моментально виділивши її в натовпі досвідченим оком. Але знахідку Аралова оцінили не відразу, мовляв, “привела якусь кривоногу”. Ноги у Регіни дійсно були не ідеальні, але цей недолік, здатний поставити хрест на кар’єрі будь-якої іншої манекенниці, розумниця Регіна вміла приховати, виробивши особливу ходу на подіумі. Аралова ж дівчина привабила своєю “західною” красою. І дійсно, Збарска швидко стала “моделлю №1”, що представляла СРСР практично на всіх зарубіжних показах. У ній був лоск. Нею захоплювалися Ів Монтан і П’єр Карден. Але яку плату вона заплатила за можливість закордонних поїздок, популярність і красу? “Виїзна” супермодель, вона просто не могла не бути поза сферою уваги “органів.
Про Збарську говорили всяке: нібито вони з чоловіком спеціально запрошували в свій будинок дисидентів, щоб доносити на них. Що її “підклали” під Іва Монтана під час його візиту в Радянський Союз. Що в закордонних відрядженнях вона виконувала обов’язки таємного агента – така собі Мата Харі … Що було насправді – зараз точно не може сказати ніхто. Але увага дійсно була.

Її жіноча доля склалася нещасливо. Вона хотіла дітей, чоловік був проти. За його наполяганням вона зробила аборт, звалившись після нього в депресію. Виборсувалася за допомогою антидепресантів, підсівши на таблетки. Незабаром стосунки з чоловіком зовсім розладналися. Захоплива натура, Збарський спочатку закрутив роман з Маріанною Вертинською, потім з Людмилою Максаковою, до якої і пішов незабаром назовсім, а потім і народив дитину – для Регіни це був удар “нижче пояса”. Вона спробувала покінчити життя самогубством, але її врятували, і вона навіть повернулася в Будинок моделей.

Соломинкою, за яку схопилася потопає Збарский, став югославський журналіст, з яким у неї почався роман. Але коханець відповів їй невдячністю. За однією з версій, після його повернення на батьківщину в Німеччині вийшла книга “100 ночей з Регіною Збарською”, в якій автор описує каламутні любовні історії Регіни з вищими чинами партійного керівництва СРСР. Про цю книгу у своїх інтерв’ю згадує В’ячеслав Зайцев та інші персони, які мали безпосереднє відношення до світу радянської моди. Але чи існувала книга насправді – достовірно невідомо. Зате відомо, що в цей період її дійсно викликали в КДБ, але що було причиною, не ясно. Можливо, що й еміграція колишнього чоловіка.

Регіна знову намагалася покінчити з собою, і після цього на кілька років потрапила до психіатричної лікарні. Зрештою, одна з її спроб суїциду вдалася – Регіна Збарска добровільно пішла з життя в 1987 році, у віці 51 року. Обставини смерті теж достовірно невідомі. За однією версією, вона померла в психіатричній клініці, за іншою – вдома на самоті, наковтавшись таблеток. Її міфічний щоденник (теж – чи то був, чи то ні), в якому нібито вона описувала всі таємниці своїх відносин з КДБ, зник. Де знаходиться могила – невідомо. Швидше за все, тіло кремували, а прах так і залишився незатребуваним…

 

1_5a42e9ec 1_0206d06c 1_278b0a52 1_6269bdfc 2qk8mz6 207716_640 44666442187878858a22ba211f351339001761 c872de269d d0cc2f56967819560bbf180498_4eac0574 huge image images zbarskaya_2 ре6 ре13 26949_original regina_zbarskaya_06ре5