Енді Уорхол – це людина, що перевернула сучасне мистецтво з ніг на голову. Він поставив свою творчість на конвеєр виробництва, перетворивши його в продукт споживання. Завдяки своїм новаторським революційним ідеям він став культовою персоною в історії поп-арту і однією з самих незвичайних особистостей у мистецтві.

Енді Уорхол (справжнє ім’я Андрій Вархола) з’явився на світ 6 серпня 1928 в Піттсбурзі, штат Пенсільванія. Його батько і мати були вихідцями з селища Мікова, яке зараз є частиною Словаччини, а тоді входило до складу Австро-Угорської імперії.
У третьому класі Енді захворів рідкісною хворобою – хореєю Сиденгама. Довгий час він був прикутий до ліжка і взагалі не міг рухатися. У лікарні він захопився малюванням, почав робити колажі і збирати фотографії зірок. Пізніше Уорхол згадував, що цей період у житті був дуже важливим у становленні його особистості. Тоді він вперше зрозумів, що хоче стати художником.
У 13 років Енді втратив батька, який загинув в результаті обвалу на шахті. У 1945 році, після закінчення школи, Уорхол поступив в Технологічний інститут, плануючи стати комерційним ілюстратором. Навчався він добре, але порозумітися з однокурсниками та викладачами не міг. Можна сказати, що він відповідав стереотипу справжнього генія.
У 1949 році Уорхол переїхав до Нью-Йорк і став працювати оформлювачем вітрин в крамницях і магазинах. У вільний час він малював рекламні плакати та листівки. Пізніше Енді познайомився з кількома редакторами популярних журналів, поклавши початок співпраці з ‘Harper’s Bazaar’ і ‘Vogue’.
Успіх до дивакуватого художнику прийшов у 1950 році, коли ним були зроблені рекламні плакати взуттєвої компанії ‘І. Міллер ‘. Рекламні зразки взуття Уорхол представив у досить ексцентричній манері, спеціально намалювавши взуття з чорнильними плямами. Роботодавцю сподобалося, і він продовжив з ним співпрацювати. Поступово слава про незвичайний ілюстратора стала поширюватися по місту. В одному з журналів його ім’я написали на американський манер – Енді Уорхол. Художнику сподобалося таке вимова, і він залишив собі це ім’я.
Реклама приносила дуже хороші гроші. Дохід Уорхола поступово виріс до 100 000 доларів на рік, що дозволило йому придбати власний будинок на Манхеттені.
Працюючи над рекламними проектами, Уорхол не забував думати про ‘високе мистецтво’. У 1960 році він створив свою першу картину із серії ‘Кока-кола’, яка незабаром принесла йому популярність художника з незвичайним баченням. Через два роки він переніс на полотно зображення банок супу ‘Кемпбелл’, спочатку виконавши малюнок у техніці живопису, а потім в техніці шовкографії.
Картини Ворхола, виставлені в галереї ‘Stabl’, викликали великий суспільний резонанс, ознаменувавши собою народження художника ‘нового типу’. Арт-критики відразу ж заявили, що роботи молодого автора розкривають всю порожнечу, безликість і вульгарність західної культури споживання. Створені Уорхолом малюнки банок ‘Кока-коли’ в кричущих тонах стали його «візитною карткою» і звели художника в ранг культових.
У 1963 році Енді купив на Манхеттені будівлю, переобладнавши її в майстерню. У цьому скандальному місці, яке отримало назву ‘Фабрика’, Уорхол зруйнував усталене поняття про художні студії, як про відокремлене місце творця. У майстерні панувала атмосфера вседозволеності. Кожен день її відвідувало до ста осіб: знайомих і незнайомих, зірок і звичайних громадян, представників еліти і простих робітників. Вони влаштовували вечірки, на яких випивали величезну кількість алкоголю і приймали всілякі наркотики. По місту поширювалися неймовірні чутки. Говорили навіть, що Енді просив своїх друзів мочитися на твори мистецтва. Завдяки скандальній славі ціни на роботи художника постійно зростали.
На своїй студії Енді займався, як правило, виготовленням портретів зірок або простих людей за допомогою техніки шовкографії. Він фотографував людей на звичайний фотоапарат, а потім переносив збільшену фотографію на полотно. Результатом такої роботи стала серія полотен з кумирами сучасного суспільства. Найбільшу популярність придбали його картини із зображеннями Мерилін Монро, Елвіса Преслі, Джима Моррісона, Елізабет Тейлор. Але головним було те, що Уорхол поставив свої твори на потік виробництва, перетворивши мистецтво в продукт споживання. У його майстерні трудилося кілька десятків робітників, які створювали в день близько 80 друкованих творів. За два роки на ‘Фабриці’ були зроблені 2000 картин.

Окрім створення об’єктів поп-арту, Уорхол активно займався зйомками фільмів. Так, з 1963 по 1968 рік Енді зняв 472 портретні кінопроби, близько 150 ігрових фільмів і кілька десятків короткометражних. Більшість його кіноробіт не мали ніякого сюжету і були засновані на псевдодокументальну.

Життя Енді Уорхола протікало без особливих турбот до 3 червня 1968 року. У цей день феміністка Валері Соланас здійснила замах на художника, три рази вистріливши йому в живіт. Уорхол переніс клінічну смерть, але вижив. Після замаху Енді зовсім змінився. Він став боятися смерті, що відображалося на його творчості. В останні роки він багато зображав на своїх картинах аварії, самогубства, ядерні вибухи, похорон.
Наслідки нещасливого поранення переслідували художника до кінця його днів. 22 лютого 1987 Енді Уорхол помер від зупинки серця під час операції на жовчному міхурі. Його привезли до рідного Піттсбург, де поховали в греко-католицькому храмі Святого духа. Так не стало геніального творця і самого неординарного художника другої половини ХХ століття, який поклав початок новому мистецтву епохи – постмодерну.

72 10(0)   133664-a  rubric_issue_201654uv_GQjRhD10 7435_src-e1380264554887 th_1f66ad9cd0cc9368f0bafeacdeca371b 7436_src-e1380264594673 169151_jpg_1319710551coca_cola_125_book_03 Jendi-Uorhol-kartiny-6 1250564_original Мадонна-граффити-энди-уорхол-художественная-ковка-плакат-печать-г-н-Brainwash-настенная-живопись-на-холсте-маслом.jpg_220x220 20574746   andysmall Энди-уорхол-поцеловать-на-прощание-губы-поп-воздушными-искусство-расписанный-картина-маслом-на-брезент-Уорхол-стиль 1994 17 1_Warhol Jackie_2 a32 webcam-toy-photo5692701 czedun-uorhol 500px-Рождение_Венеры_Энди_Уорхола_в_Культурном_центре_Гейдара_Алиева1251266_original th_33bb7a019bab14db2f8785233218e023